بونسای چیست؟


جهت خرید به فروشگاه جدید ما به آدرس Palm.ir مراجعه نمایید
بونسای چیست؟Reviewed by پالم گاردن on Jul 1Rating:

بونسای چیست؟بونسای چیست؟”بون” به معنی درخت و”سای” به معنی گلدان كم عمق می باشد. بونسای یا بنسای، یک واژه ژاپنی است كه حدود یك قرن پیش از واژه چینی “پونسای” اقتباس و ساخته شده است. منظور از آن درختی است كه در داخل یك گلدان یا ظرف كوچك كشت شده باشد. در این حالت، درخت نسبت به حالت طبیعی آن، اندازه كوچكتری دارد و به این دلیل در ایران این كار را ” تولید درختان مینیاتور یا كوچك” نیز می نامند.

در حقیقت بونسای، طبیعت دوم به ابعاد فوق العاده كوچك است، كه ذهن آدمی را متوجه سرزمین افسانه ای كوتوله ها می سازد.

فرهنگ چین و خصوصا ژاپن در خلق منظرسازی فضای سبز بر این است که کل طبیعت را یکجا به باغ منتقل کنند، نه مانند غربیها که قسمتی از طبیعت را به عنوان باغ تلقی می کنند.

ژاپنیها طبیعت را دوست دارند و مایلند با طبیعت در تماس بوده و چیزه های زیبایی خلق كنند. چه چیزی بهتر از یك درخت، با قدی كمتر از یك متر، كه از هر لحاظ دیگری كامل است. نگاهی ساده به چند بونسای جذاب، می تواند آرامش و آسایش درونی را به انسان بازگرداند.

بونسای چیست؟

بونسای از هنرهای قدیمی چینی هاست که توسط ژاپنیها به دنیا معرفی شد ولی در حال حاضر چین به خاطر ارزان بودن کارگر و عدم محدودیت ‏مکانی، بزرگترین صادر کننده بونسای در جهان است.در بازار ایران هم تقریبا” اکثر بونسای ها از چین وارد میشوند و مابقی از تایلند،مالزی،هنگ کنگ، تایوان و … که توسط مسافران احتمالا ً بصورت قاچاق وارد میشوند.

اخیراً چند کشور آسیای دور، مثل کره و تایوان وارد ‏تربیت گیاهان بونسایی در گلخانه با قیمت متوسط و ‏پایین شده اند . کشورهای حوزه مدیترانه نظیر اسرائیل ‏و ایتالیا هم فعالیت هایی در این زمینه روی گیاهان ‏زیتون ، پسته و انار دارند اما هیچ کدام به پایه در درجه ‏اول چین و سپس ژاپن نمی رسند.‏درخت در گلدان

اخیرا” در ایران هم پرورش بونسای رواج پیدا کرده است که معمولا گونه شمشاد و بنجامین میباشد.

نکته مهم در پرورش بونسای صبر، صبر و صبر است که در ایران کمتر یافت میشود.راجع به پرورش بون سای هم بزودی مقالاتی در پالم گاردن قرار خواهد گرفت.دوستانی هم که مطالبی دارند خوشحال میشویم که با ما به اشتراک بگذارند.
بونسای پس هنر شکل دهی درختان در گلدان است  که با مطالعه رشد درختان،درختی را کوچک میکنند تا طبیعت را بصورت مینیاتوری برای شما به ارمغان بیاورند.اکثر گونه های درختان را میتوان به شکل بنسای در آورد مثل کاج،بلوط ،افرا،چنارو…. برخی از انواع بونسای هم هستند که میوه(انواع مثمر) میدهند مثل انار و زیتون،به و خاس .شکل درخت بونسای طبیعی نیست و حاصل یک تغییر شکل تحمیلی میباشد که معمولا با سیم پیچی و وزنه ایجاد میشود.شما هم با یادگیری روشها، خود میتوانید در منزل اینکار را انجام دهید که سرگرمی خوبی برای شما میباشد.درختچه های مینیاتوری

رشد ان بسیار کند بوده و معمولا سالی ۵ تا ۷ سانت میباشدو معمولا از ۷۰ سانتیمتر تجاوز نمیکنند ولی برخی گونه ها مثل فیکوس بنجامین پافیلی یا فیکوس بنجامینی تا ۱۲۰ سانت هم میرسند که در محصولات ما نیز وجود دارند.

ازگونه های بونسای میتوان به جنسینگ ، فیکوس که به ان بونسای مدل s یا ینسای بنجامینی،فیکوس تایوانی  هم گفته میشود.نارون،پودوکارپوس،لاگستروم میتوان اشاره کرد.

چینی ها و بوداییها  احترام خاصی برای بونسای قائل هستند و بطوری که در مکتب بودا و فنگ شویی نگهداری آن در خانه مفاهیم خاصی دارد. بونسای با روح صاحب خود ارتباط برقرار میکند بطوری که مواردی از ناراحتی زیاد و افسردگی در صاحبان ان بعد از از دست دادن ان مشاهده شده است.در برخی نمایشگاه هایی که شرکت کردم افراد زیادی بودند که از خاطرات بونسای خود و وابستگی زیاد خود به ان میگویند مثلا” خانمی میگفت هرروز برای بن سای خود آواز میخواند و با او درد دل میکند.بعضی ها درخت را مورد نوازش قرار میدهند و جالب است بدانید در صورت بی توجهی به بونسای گیاه  قهر میکند و برگهایش شروع به ریزش میکند.

بونسای چیست؟از دیگر ویژگیهای بونسای عمر طولانی آن است در صورت نگهداری درست از بونسای بیش از ۱۰۰ سال عمر خواهد کرد.حتی بونسای هایی تا ۲۰۰ سال هم گزارش شده اند و میراثی جاودانه برای عزیزانه شما خواهد بود.(البته بعد از ۱۲۰ سال).

کاج سیاه ‏Pinus thunbergii‏ از مهمترین و ‏گرانترین گیاهان بونسایی برای کلکسیونرهای ‏ژاپنی است .‏
ارزش کلکسیون بونسای به وجود افرای قرمز ‏ژاپنی ‏Acer Palmatum‏ است .‏

 

گیاهان ارزان قیمت پسته Pistecia ‎terebinthus‏ می تواند برای مبتدی ها تمرین ‏جالبی باشد.‏
خزانه های ژاپنی فنی ترین خزانه ها از نظر ‏دریافت هرچه بونسای چیست؟بهتر نور خورشید و اکسیژن دهی و ‏تنظیم درجه حرارت هستند.‏

خب دوستان امیدوارم از اولین مقاله اطلاعات لازم رو برده باشید اگه نظر، پیشنهاد یا سوالی داشتین،خوشحال میشم که مطرح کنید.منتظر مقالات بعدی ما باشید.

منابع: ویكی پدیا، مهندس حسین رادنیا، دیجی باغ، گلخانه پالم

Summary
بونسای چیست؟"بون" به معنی درخت و"سای" به معنی گلدان كم عمق می باشد. بونسای یا بنسای، یک واژه ژاپنی است كه حدود یك قرن پیش از واژه چینی "پونسای" اقتباس و ساخته شده است. منظور از آن درختی است كه در داخل یك گلدان یا ظرف كوچك كشت شده باشد. در این حالت، درخت نسبت به…
جهت خرید به فروشگاه جدید ما به آدرس Palm.ir مراجعه نمایید

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پالم گاردن می باشد پالم گاردن