بنجامین ابلق

بنجامین ابلقReviewed by پالم گاردن on Apr 4Rating:

رشد خیلی کند بنجامین ابلق

سلام گیاه بنجامین ابلق دارم به ارتفاع ۱/۵ متر احساس میکنم رشد خیلی کندی داره و بصورت خیلی پراکنده نوک برگها بحالت سوخته و خشک در امدن علتش چیه ؟
هفته ای ۱/۵ لیتر آبیاری میکنم و روزی ۱الی ۲ دفعه غبار پاشی میکنم.

علت ریزش برگ بنجامین رو هم بفرمایید؟

روش صحیح آبیاری
لطفا روش صحیح آبیاری و غباری پاشی با بیان مقدار و دفعات را بیان بفرمائید؟
و از چه کود استفاده بکنم برای بهتر شدن رشد و شادابی گیاه .
باتشکر

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

پاسخ :

من احتمال میدم جایی که بنجامینتون هست خیلی گرم و یا خیلی سرده. عواملی که باعث میشه برگهای بنجامین بریزه کوچک بودن گلدان، هوای خیلی سرد یا خیلی گرم، کم آبی یا کم نوری باشه.
اینو هم باید بدونید که برای بنجامین باید از آب ولرم استفاده کنید.

نحوه نگهداری از گیاه بنجامین

نحوه نگهداری از گیاه بنجامین

هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.

 

معمولاً بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می زنند تا مقاوم تر شود که اگر در صورت مشاهده برگ های سبز یکنواخت چون مربوط به پایه است بهتر است قطع شوند تا گیاه ابلق بهتر رشد کند.
نیازها:
به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند (معمولاً بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایبان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان گیاه برسد اما به برگ های گیاه آفتاب نتابد و برگ ها در سایه با نور کامل باشند) چون بنجامین نسبت به تغییر عوامل محیطی حساس است و با کمترین تغییری برگ ها ریزش می کند از چرخاندن و جابجایی گلدان بپرهیزید.
حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد و در زمستان حتماً باید در اتاق نگهداری شود نسبت به سرما حساس است.
در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود (باید به اندازه یک انگشت در زیر خاک را بازدید نمود اگر خشک بود باید آبیاری بعدی صورت گیرد) و معمولاً در خانه ها به دلیل عدم رعایت این مساله و آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود. بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود هرگز با اب سرد آبیاری نکنید. بهترین خاک کمپوست (خاک برگ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی یا برگ پوسیده) است.

 

آبیاری : آب باید فاقد املاح باشد. استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است. در تابستان حداکثر هفته ای ۲ بار و در زمستان هر ۱۰ روز یک بار آبیاری کافی است.

رطوبت : عمل غبار پاشی باید هر ۲ روز انجام گیرد بجزء در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۵ درجه است.
تغذیه : در فصل بهار و تابستان هر ۲ هفته یک بار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول درآب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.

خاک مناسب : بهترین خاک کمپوست و یا خاک لیمونی است.

تعویض گلدان : تا هنگامی که گیاه جوان است. هر ساله گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد. زمانیکه گلدان به حداکثر حجم خود رسیده باشد. تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو توصیه می شود.

تمیز نمودن برگها : غبار پاشی برای تمیز شدن برگها کافی است. از مواد براق کننده استفاده نکنید. در صورت لزوم هر ماه یک بار.

نصب قیم : بنجامین های جوان یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت ننموده اند مخصوصاً در زمان حمل و جایجایی احتیاج به قیم دارند. از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکید و در محل تماس بند یا ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.


– عوارض و درمان گیاه بنجامین

برگها سیاه شده اند : تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است. گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند ولی سقوط می کنند : نور کم است. گلدان را به روشنایی ببرید. کم آبی هم باعث این عارضه است. آبیاری را تنظیم کنند. بعضی از مواقعه سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر آنها و ساقه مشاهده می شود : با پنبه آغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

برگها خشک و شکننده هستند : هوای محیط گرم و خشک است. آبیاری را بیشتر کرده و غبار پاشی روزانه را فراموش نفرمایید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است : کنه قرمز ریز عامل آن است. با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار تا رفع علائم گیاه، گیاه را سمپاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگ هستند : قارچ عامل این بیماری است. خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب و صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند : آبیاری زیاد از اندازه است. فاصله بین دو آبیاری را زیاد تر کنید. اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر می رسد : ریشه ها را بازدید نمایید ممکن است احتیاج به گلدان بزرگ تر داشته باشد. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یک بار و تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می نماید.

منابع: گلفروشی ترنج، بلاگ  فرزانه (ربابه)دریاباری ، آکاایران

Summary
رشد خیلی کند بنجامین ابلق سلام گیاه بنجامین ابلق دارم به ارتفاع 1/5 متر احساس میکنم رشد خیلی کندی داره و بصورت خیلی پراکنده نوک برگها بحالت سوخته و خشک در امدن علتش چیه ؟ هفته ای 1/5 لیتر آبیاری میکنم و روزی 1الی 2 دفعه غبار پاشی میکنم. علت ریزش برگ بنجامین رو هم بفرمایید؟ روش…

21 دیدگاه

 1. علی

  منظور از حشره کش همان اسپرهای معمولی است ؟

 2. هادی

  سلام دوست عزیز
  من نمیدانستم که نور مستقیم نباید گذاشت گلم داره برگهاش زرد میشه بایت چکار کرد؟؟

 3. نفس

  با سلام خاک مناسب گیاه بنجامین گیست؟؟؟؟ایا خاک برگ مناسب است؟؟؟

 4. علی

  سلام. بنجامین من خوب رشد مکند . اما برگهای تازه میریزند و ب تازگی برگهایش لکه دار شدن .لکهای بزرگ که حالت خشکی دارن شدن . علت ایا افتاب سوختگی میباشد ؟

 5. امین

  سلام ۲۰ روز پیش بنجامین بلک خریدم تا الان برگ زیادی داده ولی برگهای زیادی از گیاه زرد شده ولی ۳ روزه چندتای از برگهای جدیدهم ریخته میخواستم در این مورد من را راهنمای کنید

 6. فریده

  سلام
  دوهفته اس ک گلدون بنجامینمو عوض کردم،ولی برگ های اون زرد وخشک میشن و میوفتن;چـــــکارش باید بکنم؟؟
  لـطفاً جواب بدید…:-(

 7. علیرضا

  سلام
  من گیاه بنجامین ابلق دارم
  همزمان که برگ جدید می دهد از برگهای قدیم زرد می شود و می افتد هم نور خوبی داره و هم مرتب آب می دهم (هفته ای یک بار)
  به نظر شما چکار کنم

 8. مهماندوست

  با سلام، گدان بنجامینی به مدت یک سال و نیم دارم، از دو هفته پیش برگ های آن شروع به زرد شدن و ریختن کرد و حتی جوانه های جدید آن نیز زرد شده و ریختند در حال حاضر تقریبا گلدان هیچ برگی ندارد، احتمال می دهم در اثر سرما به این شکل درآمده باشد. امکان دارد دوباره برگ جدیدی رویش کند یا نه؟ کلا قطع امید کنم؟

 9. سجاد

  من خ بنجامین دوسداشتم تازه خریدم من از بچگی آرزوم نبوده یکی دوزه مثه بعضیا زردوخراب بشه یعنی مثه بعضیازودخراب میشه؟

 10. محبوبه

  سلام
  من یک گل بنجامین ابلق هشتاد سانتی دارم مدت یک هفته سفر بودم اما به طور مرتب توسط مادرم آبیاری میشده از وقتی برگشتم گلم داره برگهاش میریزه بعضی از شاخه هاش هم لس شده مشکل کجاست ۲- برگهای بنجامینم سبز در میاد این طبیعیه آیا بعد مدتی برگها تغییر رنگ میدن ابلق میشن یا نه باید از ابتدا برگها ابلق باشن کمکم کنید این گلدون بجونم بسته است؟

  • palmuser

   سلام متاسفانه در این مورد اطلاعی نداریم

 11. ساینا

  باسلام
  برگهای بنجامینم زد شدن و دارن میریزن ولی میزان آبیاریم زیاد نیست و هربار خاک گلدونو چک میکنم آبیاری میکنم اونم به میزان کم نه خیلی زیاد به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه؟

 12. ساینا

  باسلام حدود بیست روز است که گلدان بنجامینی خریدم با رعایت کلیه مواردی که در اینجا ذکر شده از آن مراقبت می کردم از آبیاری تا نور و درجه حرارت ولی به تازگی شاهد ریزش برگهای آن هستم (برگهایی که خیلی زود زرد می شن و میریزن) فقط آبپاشی نکردم که از امروز اینکار رو هم انجام میدم …. ولی به نظرم مشکل باید چیز دیگه ای باشه که من ازش بی اطلاعم! خواهشا کمکم کنید چون این گلدونو خیلی دوست دارم … ممنون

 13. حسین

  خیلی ممنون ! اطلاعات واقعا عالی بود!!
  D:

 14. علی

  سلام من دو هفته هست یه بنجامین سیلور گرفتم از روزی که آئردم برگاش یکی دو تا روزی میریزه ولی الان دو روزه خیلی بیشتر ریخته هم برگ های سب ز و جوون میریزن هم تعدادی از برگ ها زرد میشن نمیدونم چه کنم خیلی ناراحتم . کنار پنجره جنوبی پرده دار هست هفته ای یک بار بهش آب ولرم دادم و اسپری هم هر چند روز میکنم تکونش ندادم دمای اتاق هم از ۲۱ ۲۲ تا ۲۹ متغیره جای پر رفت و آمد نیست و کنار تلویزیون لطفا کمکم کنید برگاش هی دارن میریزن حالش خوب نیست!

 15. آرمان

  سلام من یک گل بنجامین ابلغ نسبتا بلند دارم که مقداری کرم داخل خاک آن پیدا شده از چه سمی برای از بین بردن کرمها استفاده کنم.
  شرایط نگهداری گل را بیزحمت حتما بنویسید.
  ممنون از شما.

 16. سمانه

  سلام ممنون از اطلاعاتتون
  منظور از غبارپاشی همان آب پاشی کردن برگهاست ؟

 17. شيرين

  باسلام من ٢ روز است كه يك كلدان بنجامين خريدم (روزي كه من اين كياه را خريدم هوا خيلي سرد بود واز يك دست فروش ان را خريدم .يك روز بعد از خريدن ان بركها اويزان شده اند و جوانه هايي كه نوك هر ساقه زده بود خشك شده بعضي از بركها هم به حالت خشك در امده اند.البته نا كفته نماند جاي ان كنار بنجره و در طرف ديكر ان شوفاز به فاصله يك متر قرار دارد .ايا كياه من خوب مي شود.بنجره هم جنوبي است.

 18. رضا

  با عرض سلام
  کندی رشد گیاه بنجامین ابلق شما طبیعی است زیرا رنگ برگ های بنجامین ابلق قرمز بود و در نتیجه کلروپلاست کمتری دارد و در نتیجه فتوسنتز کمتری انجام میدهد ودر نتیجه رشد کمتری نسبت به گیاهانی که برگ سبز تری دارند دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پالم گاردن می باشد پالم گاردن