روش نگهداری کامکوات

روش نگهداری کامکواتReviewed by پالم گاردن on Jun 6Rating:

میوه های کامکوات

کامکوات (کومکوات) درختان پاکوتاهی هستند که برگ های ریزی دارند. میوه های کامکوات به شکل کشیده یا گردهستند.
میوه های کامکوات پالم گاردن به رنگ زرد طلایی و کوچک اند (به قطر حدود ۲/۵ سانتی متر) که به مدت طولانی قابلیت نگهداری دارند.

چون پوست این میوه ها تلخ نیست؛ بلکه کمی ترش مزه و دارای طعم مطبوعی هسـتـنـد، از آنها برای تهیه مربا، کنسرو شده، مارمالاد و یا به صورت تازه خوری همراه با پوست استفاده می کنند. در ضمن، به علت پاکوتاهی، به صورت زینتی در گلدان نیز نگهداری می شود.
از نظر زمان رسیدن میوه، در گروه زودرس تا میان رس قرار گرفته و میوه های آن ها را می توان به خوبی و بدون کاهش قابل توجه وزن، به مدت طولانی روی درخت نگهداری نمود.

نکاتی در زمینه خرید نهال کامکوات

پس از دریافت درختچه کامکوات، جهت جلوگیری از ریزش برگ یا میوه (بدلیل جابجایی)؛
در اسرع وقت نسبت به مه پاشی آب روی برگ و میوه گیاه اقدام فرمایید.

نهال کامکوات جوان به سرما حساس است ، در صورتی که نهال گلدانی کامکوات را در فصل زمستان (یا پاییز سرد) خریداری کرده اید، حتما برای جلوگیری از یخ زدگی؛ گیاه را در گاراژ یا سمت پنجره جنوبی آپارتمان ، جایی که روزانه حداقل نصف روز تابش آفتاب داشته باشید ، نگهداری نمایید.
همچنین از قرار دادن گیاه در معرض وزش بادهای سرد زمستانی خودداری نمایید.

.

دمای قابل تحمل کامکوات

حداقل دمای قابل تحمل کامکوات ۷- درجه سانتی گراد می باشد.
حداکثر دمای قابل تحمل کامکوات ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد.

البته برخی کارشناسان با آداپته سازی گیاه؛ تا ۴۲ درجه را نیز گزارش کرده اند.

در مناطق با تابستان های داغ ؛ بهتر است با پارچه کنفی سایه بان درست کنید. تا برای سال های اولیه آسیبی به گیاه وارد نشود.

روش نگهداری کامکوات

آموزش نگهداری درخت کامکوات

در چند بخش خلاصه؛ به شرایط پرورش و نحوه نگهداری کامکوات (درختچه پرتقال زینتی آپارتمانی) می پردازیم. مقدار آبیاری، نور دهی، دما و روش مراقبت از آن .

–  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –
این محصول در فروشگاه ما آماده عرضه می باشد.
علاقه مندان می توانند از سراسر کشور این محصولات را سفارش دهند.
خرید نهال پرتقال کامکوات
–  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –

آبیاری درخت کامکوات

پرتقال کامکوات به رطوبت  و آبیاری متوسط نیاز دارد. عموما هر روز یـا یک الی دو روز در میان بسته به شرایط محیطی، نیازمند آبیاری است. همچنین می توانید انگشت خود را در خاک گلدان فرو برده، و در صورتی که تا یک بند انگشت خاک رطوبتی نداشت، زمان آبیاری آن فرا رسیده است.
اگر بتوانید روزانه ( بصورت منظم و ساعاتی که تابش آفتاب شدید نیست) برگ، میوه و تـنـه ی گیاه را با آب اسپری نمایید؛ این عمل برای رشد و شاداب بودن گیاه بهتر است.

میزان نور مورد نیاز درخت کامکوات

مرکبات اغلب به نور مناسبی نیاز دارند، البته کامکوات در محیط نیمه آفتاب نیز می تواند رشد داشته باشد. اما تاثیر زیاد آن در تولید میوه است، پس گیاه را در مکانی قرار دهید که بیشترین میزان نور خورشید را دارا هستید.

ضمننا برای رشد بهتر، کامکوات را می توانید در فصل بهار و تابستان در باغ یا باغچه خود نگهداری نمایید. و با نزدیک شدن فصل سرد آن را مجددا به گلدان انتقال داده و تا پایان فصل سرما داخل آپارتمان یا گاراژ مراقبت نمایید.

روش نگهداری کامکوات

 

هرس درخت کامکوات

کامکوات نیز مانند سایر مرکبات نیاز به هرس دارد. اما شما می توانید برای جلوگیری از رشد بیش از حد آن، شاخ و برگهای اضافی اش را هرس نمایید. همچنین کنترل ارتفاع گیاه برای برداشت میوه نیز آسان تر است.

تغذیه و کود دهی مرکبات

بعد از فروردین تا اواخر تابستان هم از کودهای کامل استفاده کنید. هر دو هفته یکبار تا ماهیانه یکبار از کودهای کاملی که عناصر میکرو هم داشته باشند استفاده نمایید.
(مثلا کود ۲۰+۲۰+۲۰) هر ساله باید این برنامه را تکرار نمایید.

از کود آهن نیز حتما استفاده نمایید.

گرده افشانی مصنوعی

باروری مصنوعی گل های کامکوات

تبدیل گل به میوه که نهایتا به تولید بذر می انجامد، نتیجه عمل تلقیح گلهاست.

گل های کامکوات جهت فرآیند تدیل به میوه ؛ نیاز به گرده افشانی دارند. این عمل در طبیعت بوسیله حشرات (خصوصا زنبور عسل) ، باد و … انجام می گیرد.

بدلیل اینکه موراد فوق در آپارتمان مهیا نمی باشد جهت آموزش گرده افشانی مصنوعی به لینک زیر مراجعه فرمایید.

گرده افشانی مصنوعی

خاک

مخلوطی از خاک باغچه + پیت ماس + پرلایت  به نسبت یک به یک، + مقدار کمی ورمی کمپوست می تواند رشد بهتری برای گیاه فراهم آورد.

آفت

یکی از بیماری ها رایج در مرکبات و همچنین درخت کامکوات ، شانکر باکتریایی می باشد.
اطلاعات بیشتر در لینک زیر

مقابله با بیماری شانکر باکتریایی مرکبات

 

Summary
کامکوات (کومکوات) درختان پاکوتاهی هستند که برگ های ریزی دارند. میوه های کامکوات به شکل کشیده یا گردهستند. میوه های کامکوات پالم گاردن به رنگ زرد طلایی و کوچک اند (به قطر حدود 2/5 سانتی متر) که به مدت طولانی قابلیت نگهداری دارند. چون پوست این میوه ها تلخ نیست؛ بلکه کمی ترش مزه و دارای…

55 دیدگاه

 1. رضا

  باسلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون من گلهای زیادی دارم ولی هر چه سعی کردم تا الان نتونستم یاس هلندی و کمکوات پرورش دهم مرتب برگه هاشون می ریزند و خشک می شوند . تمامی مطالب راهم بکار برده ام نمیدانم دیگه چکار کنم . هوای مناسب کود های مناسب ابدهی کافی و …

 2. احسان

  سلام من چند تخم کامکوات و در گلدان کاشتم حدود ۲ساله. ارتفاع درختچه ها ۴۰ سانتیمتر شده . خواستم راهنمایی کنید چند ساله میوه میده و برای گلدهی باید چیکار کنم؟ ممنونم

  • پالم گاردن

   بهتر است نهال ها را پیوند بزنید آموزش پیوند زدن مرکبات در گوگل جستجو بفرمایید نهال های بذری حداقل در ۴-۶ سالگی به باردهی می رسند

 3. خوم

  ا سلام دو تا سوال داشتم که تو اينترنت هر جا گشتم پيدا نکردم
  ۱٫ من چندتا بذر کامکوات کاشتم که الان سبز شدن به نظرتون بزرگ بشن ميوه ميدن؟ يعني بدون اينکه روي پايه اي ديگر قرار گيرد درخت به بار مي نشيند؟ در ضمن چند تا درخت نارنج دو ساله نيز دارم که نارنج معمولي هست نه نارنج سه برگ آيا مي توان پيوندک کامکوات را روي نارنج معمولي انجام داد؟
  ۲٫ فرض کنيد دانه هاي تامسون يا والنسيا يا هر گونه ي ديگر را کاشته ايم بعد از اينکه به اندازه ي کافي بزرگ شد اگر از آن پيوندک بگيريم وروي پايه ي نارنج قرار دهيم ميوه حاصل مثل ميوه مثل گونه اوليه است يا نارنج ميدهد؟
  با سپاس فراوان

  • پالم گاردن

   سلام
   ۱- نهال بذری حداقل ۴-۶ ساله شدند به باردهی می رسند
   بله البته پیوندک کامکوات را باید از درختانی که بالغ شده اند (یعنی به میوه دهی رسیده اند ) گرفت

   ۲-ميوه حاصل مثل ميوه مثل گونه اوليه است

 4. سارا

  سلام.من درختچه کامکوات را ۳ ماه پیش خریدم که برگ و میوه داشت.اما در تمام این ۳ ماه برگ و میوه جدیدی نداده .برگ ها ریزش کردند و میوه ها ریختند.باغبانی انرا سم پاشی کرد،بدون اینکه افت داشته باشد و اکنون شاخه های درخت از بالا خشک شده و شیره ای از تنه ان بیرون زده.لطفا راهنمایی کنید.همچنین درختچه فیکوس الاستیکا نیز بعد از سم پاشی دچار زردی برگ و در نهایت ریزش شده.

 5. ندا

  با عرض سلام و احترام , من درختچه کامکوات دارم نسبتا تازه خریدم وقت خرید پر از میوه بود تا زمان رسیدن میوه ها مشکلی نداشت شاخه ها سنگین شده بود و برگ ریزی داشت میوه ها رسید و چیدم الان در حال خشک شدنه سر ساقه ها کاملا” خشک شده زیر پنجره قرار داره و نور کافی و کمی افتاب داره در هفته دو بار ابیاری میکنم , لطفا ” راهنمایی فرمایید با تشکر

  • مهدي

   سلام
   منم همين مشكل رو داشتم. بايد بذارينش بيرون تو آفتاب سريع مشكلش حل ميشه

 6. حسین

  باسلام نهال کامکوات درمنطقه جنوب کشور امکان داره در باغ کشت شود وبلندی این گیاه کامکوات به چه حدی می رسه
  ایا همچون مرکبات دیگه بلند قد میشه ممنون

 7. اردلان

  با سلام
  من یک درختچه کامکوات (پیوندی ) خریداری کردم و دو سه ماهی با کود آهن آن را تغذیه میکردم ، و خبلی سر حال بود تا اینکه حدود یک ماه پیش رشدش متوقف شده و بعضی از برگ هاشم حالت داغ زدگی پیدا کرده . و از همان زمان (حدود یک ماه پیش ) کلا کود آهن را حذف کرده ام .
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم . شاید کود اهن زیاد داده ام ؟

 8. سلام

  سلام
  من یه دونه از این رو دارم. ولی الان میخوام حدود ۲۰ تا از اینا رو تو گلخونه پرورش بدم فقط میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که میشه پرورش داد یا نه ممنون.

  • پالم گاردن

   بله در منزل هم قابل پرورش است

 9. مسعود

  سلام ببخشید یه سوال داشتم من میخواستم این رو سفارش بدم ولی یه سوال داشتم یعنی این گیاه بدون گرد افشانی مصنوعی در منزل میوه نمیده حتما باید تو حیاط باشه یا داخل خونه کنار پنجره و داخل پاسیون هم میوه میده؟

  • پالم گاردن

   سلام
   داخل خونه کنار پنجره و داخل پاسیون هم میوه میده

 10. رضا

  با سلام میخواستم بدونم این درخت میتونه تو اب هوای سرد مثل ارومیه گشت شود ممنون

  • گلخانه پالم

   در فضای آزاد بدلیل سرمای سخت زمستان خیر.
   اما در آپارتمان مشکلی ندارد.

 11. محمد حکیم

  با سپاس از جواب های کاربردی وسخاوتمندانه شما ,اگه ممکنه وصلاح می دونید
  بفرمایید طرز تکثیر این درختچه زیبا و مفید چگونه است.با تشکر مجدد از حوصله شما.

  • گلخانه پالم

   سلام
   تکثیر این گیاه بیشتر با عمل پیوند بر روی پایه های معمول مرکبات مانند نارنج ، سیترنج ، سیتروملو … انجام می گیرد.

 12. امین

  سلام.با تشکر از زحمات شما
  آیا طعم میوه آن مثل پرتقال است؟

 13. مهدي

  باتشكراز راهنماييهاتون ايا گل دادن كامكوات درفصل تابستان طبيعي ميباشددرضمن ممكنه در اين فصل گلها تبديل به ميوه بشه

  • گلخانه پالم

   بله طبیعی است، کامکوات گاهی اوقات تا سه فصل در سال هم گل و میوه می دهد.

 14. بابک

  با سلام وتشکر
  ایابرای فصل زمستان باید کاری بکنیم که سرما به آن اسیب نرساند

  • گلخانه پالم

   در صورتی که منطقه در فصل سرما دارای یخ بندان و یا کمتر از دماهای قابل تحمل ذکر شده باشد باید از سرمای زمستان محافظت شود.

 15. زهرا

  با سلام درخت کامکوات من درهوای گرم دربیرون روی حیاط نگهداری میشه رشد خوبی داره وگل هم میده اما گلهاش میریزه وتبدیل به میوه ی کامکوات نمیشه لطفا من را راهنمای کنید با تشکر

 16. لیدا

  سلام باتشکر از سایت خوبتون
  مشکل کامکوات منم مثل اقای سجاده .
  کامکواتم مشکلی نداشت و برگهای سبر بزرگ و شاخه های جوانی داشت ولی با مشاهده تقریبا ۱۲ تا هزارپا هیچ اقدامی نکردم بخاطر وجود انهاست که داره شاخه به شاخه زرد مایل به قهوه ای مبشه و میریزه؟؟؟؟ امیدم بعد از خدا به جواب شماست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 17. آرمین

  ببخشید میشه به سوالم جواب بدید؟؟
  در ضمن یک سوال دیگه من همین گیاه رو برای فروش دیدم ۲۵ هزار تومان می خواستم ببنم گیاهی که برام ارسال میکنید با خاکه،میوه داره چغدر میوه داره و آیا سر حاله یا پژمره است ممنون؟

  • گلخانه پالم

   درختچه گلدانی ۳ ساله است و در حال حاضر میوه ندارد (اردی بهشت ۹۳) .
   شروع گل دهی مجدد آن از اواخر خرداد است.
   پرتقال کامکوات

 18. omid

  سلام، ببخشید این گیاه با هوای گرم و نور لامپ سازگاری داره؟؟ من یه کافه دارم که هیچ پنجره ای نداره. خیلی دوست دارم از چندتا گلدون داخل فضای کافه استفاده کنم.چه گیاهی با این شرایط سازگاری داره؟کافه روزها با اسپیلت خنک میشه و شبها گرم هستش،نور هم فقط نور لامپه. خیلی خیلی ممنون میشم که منو راهنمایی کنید تا درست خرید کنم. ؛)

  • گلخانه پالم

   سلام در رابطه با هوای گرم تاحدودی مشکلی ندارد اما نیاز به نور خورشید دارد.
   حداقل نصف روز

 19. آرمین

  سلام ممنون از اصلاعاتی که دادید.
  من در رباط کریم زندگی می کنم و می خواستم بدونم با توجه به آب و هوای اون جا می تونم از این گیاه مراقبت کنم و شاهد میوه های آن باشم؟
  یک سوال دیگه هم داشتم.در گرد افشانی مصنوعی باید گرده ها رو روی کلاله بمالیم؟
  با تشکر ممنون میشم به سوالاتم جواب بدید
  اگه میشه هر دو شرایط رو در نظر بگیرید داخل کلدان و داخل خاک

  • گلخانه پالم

   دمای قابل تحمل کامکوات در مقاله ذکر شد. ملاحظه فرمایید
   در مورد گرده افشانی تکان دادن شاخه ها به آرامی هم ؛ عمل باروری را انجام می دهد.

 20. مصطفي

  سلام مهندس
  ممنون از اين كه اين گياهو معرفي كردي خيلي اموزنده بود.
  برقرار باشي!!!!!!!!!!

  • گلخانه پالم

   سلام
   خواهش میکنم؛
   انجام وظیفه کردیم مصطفی جان!!

 21. مهدي

  با سلامو تشكر از مطالب مفيدتان.
  من يك گلدان كامكوات در محيط داخل خانه دارم .درختچه من برگ و شاخه جديد داده ولي مدتي است كه رشد گياه متوقف شده و برگهاي قديمي آن از پايين به بالا قهوه اي رنگ و لوله اي ميشند و ميريزند. خواستم علت اين مشكل رو بدونم.

 22. شکوری

  سلام و ممنون ازراهنماییهایتان.من اواسط فروردین گلدانهای کامکواتم راباتقریبا مشخصه های خاک و شریط ابیاری گفته شده عوض ولی ریزش برگ ادامه و فعلا علایمی از رویش جدیدمشاهده نمیشودضمن اینکه گیاه۲ ساله وتقریبامیوه هم خوب داده بود.ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.با سپاس

 23. محمد

  با سلام وتشکر از مطالب مفیدتون
  من حدود یک ماه پیش یه نهال کامکوات خریدم الان حدودا یک هفته ای هست شروع کرده به برگ دادن ولی از طرفی هم برگ ها ی قدیمی شروع کردن به ریختن تاجایی که یکی از شاخه ها کاملا لخت شد وبعد هم شاخه سیاه شد چه کار باید بکنم

 24. شریف

  باسلام؛
  میزان استفاده از کود ۲۰-۲۰-۲۰ و آهن را در هر دوره برای درختچه های کامکوات ۲ ساله و گواوای ۴ ساله عنوان فرمایید ضمناً باتوجه به اینکه درخچه های ذکر شده در شرایط گلخانه ای نگهداری می شوند گلهای گواوا بعداز مدتی بدون اینکه به میوه تبدیل شوند دچار ریزش شدند.آیا نیاز است که به محوطه حیاط خانه انتقال داده شود؟لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  • گلخانه پالم

   برای گواوا می بایست عملیات گرده افشانی جهت باروی گل ها و تبدیل به میوه انجام شود.
   در مورد کود ؛ دوره های استفاده معمولا دو هفته ای است.

 25. مسعود

  سلام :

  این درختچه به صورت عادی تو آپارتمان میوه میده یا باید حتما به صورت گره افشانی مصنوعی اون رو بارور کرد

  ممنون اگر جواب سوال من رو به ادرس ایمل بفرستد

  • گلخانه پالم

   به صورت عادی بسیار کم بار خواهد بود.
   در زمان گلدهی بهتر است شاخه ها کمی تکان داد.

 26. مظاهری

  با سلام
  حداکثر دزجه حرارتی را که کامکوات میتواند تحمل کند بفرمایید
  آیا در آفتاب سوزان خوزستان باید با پارچه کنفی سایه بان درست کنیم یا مثل پرتقالهای خودمان در گرمای شدید مقاوم است؟

  • گلخانه پالم

   حداقل دمای قابل تحمل کامکوات ۷- درجه سانتی گراد می باشد.
   حداکثر دمای قابل تحمل کامکوات ۳۷٫۷ درجه سانتی گراد می باشد.

   البته برخی کارشناسان با آداپته سازی گیاه؛ تا ۴۲ درجه را نیز گزارش کرده اند.

   بهتر است با پارچه کنفی سایه بان درست کنید. تا برای سال های اولیه آسیبی به گیاه وارد نشود.

 27. فروزان

  سلام. ممنونم از اطلاعات خوبی که دادین. من چندماهه این گیاه رو در آپارتمان نگهداری میکنم و به تازگی پر از میوه شده ولی متاسفانه اخیراً خاک گلدون پر از پشه های ریز شده و میوه های سبزش خودبخود میریزه! ممنون میشم راهنماییم کنید چه جور کود یا سمپاشی لازم داره.

 28. sajad

  با سلام و خسته نباشيد
  من يه گياه كامكوات دارم مدتي پاي گياه هزار پا ديدم بعد سم زداي كردم ديدم گياه داره شاخه به شاخه خشك ميشه و برگهاش كامل ميريزه بعد اومدم خاكشو كامل عوض كردم(خاك باغچه ورمي كمپوست و كود برگ)يه كم هم كود اهن دادم بهشوجاي گلدان هم جاي قبليش هست كه نور خوب ميگيره از شما راهنمايي مي خوام كمك كنيد گياه درست بشه؟

 29. پرک

  با سلام و سپاس از اطلاعات مفیدی که در اختیار میگذارید من اخیراً یک درخت کامکوات خریده ام و آن را در مغازه نگهداری میکنم آیا امکان نگهداری آن در مغازه هست یا نه لطفاً راهنمائی کنید
  با تشکر

  • گلخانه پالم

   سلام
   در صورتی که موارد فوق (رطوبت ، دما و نور) رعایت شود. در هرجا قابل نگهداری است

 30. میلاد

  سلام این درخت تو زمستون هم میوه میده؟

  • گلخانه پالم

   بله میوه زمستانه – بهاره است

 31. سعید

  ممنون از اطلاعات خوبتون عالی بود

 32. هرمز گشتاسبی

  با سلام
  من به تازگی کامکوات خریده ام واز راهنمایی شما ممنونم
  ایا برگ درخت کامکوات پس از ریزش مجددا میروید
  حد اقل درجه حرارت برای کامکوات درکلدان

  • مدیر

   در صورتی که شاخه ها سالم باشند
   بله مجددا رویش خواهد داشت
   برای سرعت بخشیدن به این عمل ، میتوانید نایلونی روی گیاه بکشید که یک حالت گلخانه ای کوچک ایجاد شود و محیطی گرم و مرطوب فراهم آورید.

 33. رسول

  سلام
  منظورتون از کود کامل برای کامکوات کود حیوانی هم میشه یا نه
  بهترین کود کامل رو معرفی کنید

  • مدیر

   سلام
   از کودهای حیوانی به مقدار کم استفاده فرمایید.
   بهتر است از کودهای آهن استفاده نمایید.
   همچنین کودهای کامل NPK.

 34. حسینی

  با سلام وتشکر از توضیحات کامل شما من به تازگی کام کوات خریدم واز راهنمایی شما بهره بردم ممنون

 35. امیر

  واقعا حض کردم حتی اگه هیچی هم نخری کلی اطلاعات میگیری واقعا دستون درد نکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پالم گاردن می باشد پالم گاردن